środa, 1 czerwca 2011

Słownik pojęć ( z internetu ) nie pamiętam źródła.. ;p WAŻNE!!!

  cesarskie cięcie - jest to cięcie chirurgiczne podczas porodu, u kotów stosowane w odrębnych przypadkach np. gdy kotka nie jest na tyle silna by urodzić kocięta, lub gdy kiedyś wcześniej miała uszkodzenie miednicy.
  cętkowanie - pojęciem tym określana jest maść kota, tj. gdy każdy włos w okrywie włosowej ma strefy jaśniejsze i ciemniejsze.
  ciąża urojona - jest to sztuczna ciąża z której miotu nie będzie, a mniej więcej po 6tygodniach wystąpi kolejna rujka.W odrębnych przypadkach weterynarz, moze zastosować sztuczną owulację co da efekt urojenia ciąży.
  cykl rozrodczy - można wyodrebnic 5 faz cyklu: zapłodnienie, ciąże, poród, laktacje i okres wyciszenia. 
  dystocja -  deformacja płodu 
  eclampsja - tężyczka poporodowa, może wystąpić u kotek z licznym miotem. Jest ona spowodowana niedoborem wapnia, a objawy jej mogą być niepokojące (niezborność ruchów, nagłe konwulsje). Choroba zagrażająca życiu kotki.
  eutanazja - zabieg uśmiercenia kota. Jest zabiegiem bezbolesnym, wstrzykuje się kotu preparat do usypiania pacjętów przed operacją, po czym kocie zasypia a jego praca serca ustaje. 
  haematoma - obrzęk hormony - naturalne to: kotki - oestrogen, kocura - testosteron. Zaś jako leki są to środki służące do zmian w cyklu rozrodczym kotki. Mogą być nimi: chloromadinum, femingen. 
  kastracja - u kotek, polega na usunięciu zarówno jajników, jak i macicy. Najlepiej przeprowadzić taki zabieg przed osiągnięciem przez kotke dojrzałości płciowej tzn. ok. 6 miesiąca życia. U kocura natomiast jest znacznie prostszym zabiegiem, czyli usunięcie jąder. Przed osiągnięciem przez kota dojrzałości jest to niewskazane.
  kocimiętka - roślina, którą większość kotów uwielbia. Wprawia ona koty w stan błogości, kiedy ocierają się o nią lub zjadają jej listki.
kokcydioza - infekcja spowodowana przez pierwotniaka. Objawem jest uporczywa biegunka.
  kołtuny - kłębki włosów. Podczas zmiany owłosienia, z zimowego na letnie i odwrotnie, wypadanie sierści może przybrać większą skalę.
  linienie - zmiana okrywy włosowej w zależności od pory roku (wypadanie włosów, aby nabrać nowej sierści). Jest to typowe przygotowanie zwierzaka do panujących warunków. W takim okresie należy dużo czesać kota.
  mastitis - zapalenie sutka. Spotykane podczas karminia kotków. Jeżeli sutek jest zaczerwieniony, gorący i sprawia ból, wskazuje to na zapalenie. Wymaga to leczenia antybiotykiem i zasłonięcia zainfekowanego sutka przed kociętami.
  malokluzja - nieprawidłowy zgryz, czyli zachodzenie górnej szczęki na dolną.
  nadpłodnienie - zjawisko ponownego pokrycia kotki będącej już w stanie zapłodnienia. W takim przypadku zygoty dołaczają do poprzednich, wcześniej wczepionych w ścianki macicy. 
  odrobaczenie - należy pamiętać, że podczas pierwszej wizyty u weterynarza trzeba odrobaczyć kotka, gdyż mogł od matki otrzymać wiele zarazków, pasożytów itp.
  okrywa włosowa - sierść zwierzęcia.
  onychotomia - usuwanie pazurów. Jeżeli kot nie ma możliwości ścierania pazurków należy je co jakiś czas obcinać. Pazur przycina się w niewielkiej odległości od naczynka bedącego w środku (czerwona smużka).
  organ Jacobsona - jest to narząd węchu, umieszczony na podniebieniu twardym.
  owulacja prowokowana - jest to wydzielanie się komórek jajowych pod wpływem kopulacji. 
  parch - zdadzają się na ogół rzadko. Typowe objawy to uporczywe drapanie zainfekowanych miejsc, obrzmienie skóry, tworzenie się strupów. Zazwyczaj parchy umiejscawiają się na głowie. panleukopenia - jest jedną z najczęstszych chorób wirusowych kotów. Jest także nazywana kocim zakaźnym zapaleniem jelit i kocią nosówką.
  polydactyl - wielopalcowość. Wady tej nie uznaje się za kalectwo. Pomimo to jest to podstawowa cecha do wykluczenia kota z wystawy. Jest to cecha dziedziczna, więc nie powinno się z taką wadą tworzyć hodowli.
  przepuklina pępkowa - występuje u noworodków, wygląda jak lekkie opuchnięcie na środku podbrzusza. Usuwane jest to podczas zabiegu chirurgicznego. 
  tapetum lucidum - błona odblaskowa znajdująca się za siatkówką oka. To ona powoduje lepsze widzenie w ciemności, poprzez odbicie świtła.
  toksoplazmoza - Toksoplazmoze wywołuje pierwotniak, który pełny cykl rozwojowy przechodzi w organizmie kota. Pasożyty znajdują się w mięśniach i narządach wewnętrznych i wydalane są z ustroju w wydzielinach - kale i moczu. 
  zapalenie otrzewnej - zakaźne zapalenie otrzewnej jest wysoce śmiertelną chorobą wirusową u kotów. Objawy mogą być stosunkowo różne w zależności od zaatakowanych narządów wewnętrznych, lecz przede wszystkim - gorączkowanie, spadek masy ciała, odwodnienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz